Skip to main content
You are the owner of this article.
You have permission to edit this article.
Edit
What to know about the Tokyo Olympics
editor's pick

What to know about the Tokyo Olympics

{{featured_button_text}}

The postponed 2020 Olympics officially kicked off on Friday. Here’s everything you need to know about the Games.

Virginia Olympians

Fourteen athletes representing Virginia will compete for Team USA this year. Four will compete in track and field, two in boxing, and three in swimming.

One swimmer, Ian Ho, a Virginia Tech graduate from Blacksburg, will represent Hong Kong.

Collegiately, a school record seven athlete will represent Virginia Tech this year, as well as two other Hokies who will serve as coaches. Nineteen athletes will represent UVa. Former University of Virginia hoops standout Dawn Staley will serve as head coach of the U.S. women’s basketball team.

The full list of Virginia athletes on Team USA is below:

- Keyshawn Davis (boxing) – Norfolk

- Troy Isley (boxing) – Alexandria

- Justin Dowell (cycling) – Virginia Beach

- Claire Collins (rowing) – McLean

- Cheta Emba (rugby) – Richmond

- Keldon Johnson (men’s basketball) – South Hill

- Andrew Seliskar (swimming) – McLean

- Townley Haas (swimming) – Henrico

- Torri Huske (swimming) – Arlington

- Grant Holloway (track & field) – Chesapeake

- Michael Cherry (track & field) – Chesapeake

- Noah Lyles (track & field) – Alexandria

- Trevor Stewart (track & field) – Lorton

- Ty Butts-Townsend (track & field)—Hampton

Names to Know

Simone Biles and Katie Ledecky are the biggest stars for Team USA heading into Tokyo, and for good reason. Both are considered the greatest of all time in their given sports, and both have Olympic experience and the medals to prove it.

Biles is looking to become the first female gymnast to repeat as Olympics all-around champion since 1968. Ledecky, at just 24 years old, has already won five Olympic gold medals in swimming.

But there are a couple other names to know as we head into these Olympics. Here’s who to watch out for:

- Keldon Johnson

Local basketball fans might recognize the name Keldon Johnson, or they would at least recognize his brother, Kaleb Johnson. Kaleb Johnson was a basketball standout at Carlisle School who went on to play at Georgetown University. Keldon Johnson, from South Hill, Virginia, went to Oak Hill Academy and played at the University of Kentucky before getting drafted by the San Antonio Spurs.

Keldon Johnson was a late addition to the Team USA basketball roster, taking the place of Bradley Beal, who tested positive for COVID-19. But he’s already made an impact, scoring 15 points in the US’s final exhibition game before heading to Tokyo, second most on the team in an 83-76 victory over Spain.

- Maggie Steffens

It is my firm belief that Maggie Steffens should have the same level of name recognition as Biles, Ledecky, and some of the other greats of their sports. Steffens is the captain and best player on the US women’s water polo team, which will be going for a third straight gold medal this year. She led all scorers with 17 goals in the 2016 Olympics, and had a team-high five goals in Team USA’s decisive 25-4 win over Japan to open the 2020 games on Saturday.

Team USA comes into Tokyo again as the heavy favorites to win gold. They will play their second preliminary round game on Monday at 1 a.m. EST against China.

- Caeleb Dressel

Calling someone “The next Michael Phelps” is not a title that should come lightly, but Caeleb Dressel could be on his way to living up to that hype.

Dressel has a good chance to win seven gold medals in swimming this year, just one fewer than Phelps’ record of eight he won in 2008.

Dressel won six gold medals at the 2019 world championships, and took a record eight medals in all. He will compete individually in the 100-free, 100-fly and 50-free, all of which he is the favorite. He will also likely compete in the men’s 400-free and 800-free relays, men’s 400-medley relay, and the mixed 400-medley relay.

Games to Watch

- Japan/USA softball

Softball returns to the Olympics this year for the first time since the 2008 Games, and the sport adopted a strange format where each team plays five pool play games and at the end the two teams with the best record move on to the Gold Medal Match.

This makes each pool play game essentially a must-win, putting more pressure on each squad. So far, the US softball team has excelled, winning their first three games 2-0 over Italy, 1-0 over Canada, and 2-0 over Mexico. While the team’s pitchers – Monica Abbott and Cat Osterman, both of whom played for Team USA in the last Olympics 13 years ago – have been lights out, the bats haven’t been at that level yet.

And that’s scary for the US as they face Japan on Sunday. The Japanese team is the defending Olympic Gold Medalists, and have an equally great pitcher of their own, Yukiko Ueno, who is considered one of the best pitchers in the world.

The US and Japan will play on Sunday at 9 p.m. EST, and it could very well be a gold medal preview.

- USA/France men’s basketball

The US men’s basketball team will face possibly their toughest test in their first game in Tokyo when they take on France on Sunday.

To say the US men’s team is a mess heading into the Olympics would be an understatement. It’s important to know off the bat that many of the best NBA players opted to not play for Team USA this year because the NBA season ran later and there’s a short turnaround before training camps for the next season start back up. There are only two players – Kevin Durant and Draymond Green – who have prior Olympic experience, and they also have a new coach in Gregg Popovich.

The team also had one player test positive for COVID-19, another opt not to play because of coronavirus fears, and a third who tested positive for the virus and is still in isolation.

The team limped into Tokyo after exhibition game losses to Nigeria and Australia, two longshot possibilities to medal this year.

Fans will get a chance to see what the US really has when they face France, a team led by reigning NBA Defensive Player of the Year Rudy Gobert. While the French team is heavy underdogs Sunday, many wouldn’t be surprised if they pull off the upset. And if they do, it’ll say a lot about what to expect from Team USA moving forward.

The US and France will play on Sunday at 8 a.m.

What Else to Watch

The best part about the Olympics is watching sports you don’t get a chance to watch except for every four years. This year’s Games also have several new sports added to the docket.

Here’s a couple events that you should watch live, or DVR:

- Trampoline

It’s so much more than what you had in your backyard as a kid. Trampoline is only on for two nights: The women’s event, with qualifications and finals, are on Friday, July 30 at midnight, and the men’s event, with qualifications and finals, is on Saturday, July 31 at midnight.

- Sports Climbing

I’ll be honest, I’ve never watched this. I know very little about it. That’s why I’m so excited to give it a try. The men’s sports climbing finals will take place on Thursday, August 5 at 4:30 a.m., and the women’s finals are on Friday, Aug. 6 at 4:30 a.m.

- Surfing

Surfing is another new sport to the Olympics. This is one you’ll want to watch if you’ve never seen a competition before. The men’s and women’s surfing bronze medal matches will take place on Tuesday, July 27 at 7 p.m., and the gold medal matches will be that day at 8:30 p.m.

Full Olympic Schedule by Sport

(Note: This isn’t every event for every sport. It is Team USA sports specific events, as well as medal matches)

Archery

- Mixed Team – quarters, semis, finals – Sat., July 24 at 1:15 a.m.

- Women’s Team – quarters, semis, finals – Sun., July 25 at 12:45 a.m.

- Men’s Team – quarters, semis, finals – Mon., July 26 at 12:45 a.m.

- Women’s Individual – quarters, semis, finals – Fri., July 30 at 1:45 a.m.

- Men’s Individual – quarters, semis, finals – Sat., July 31 at 1:45 a.m.

Artistic Swimming

- Duet Free Routine – finals – Wed., Aug. 4 at 6:30 a.m.

- Team Free Routine – finals – Sat., Aug. 7 at 6:30 a.m.

Badminton

- Mixed Doubles – semifinals – Wed., July 28 at 8 p.m.

- Mixed Doubles – bronze match – Thurs., July 29 at 8 p.m.

- Mixed Doubles – gold match – Fri., July 30 at 2:30 a.m.

- Men’s Doubles and Women’s Singles – finals & semis – Sat., July 31 at 5 a.m.

- Women’s Singles – gold & bronze matches – Sun., Aug. 1 at 7:30 a.m.

- Women’s Doubles – gold & bronze matches – Mon., Aug. 2 at midnight

- Men’s Singles – gold & bronze matches – Mon., Aug. 2 at 7 a.m.

Baseball

- Opening Round, Game 1 – DOM vs. JPN – Tues., July 27 at 11 p.m.

- Opening Round, Game 4 – USA vs. ISR – Fri., July 30, 6 a.m.

- Opening Round, Game 6 – KOR vs. USA – Sat., July 31 at 6 a.m.

- Bronze Medal Game – teams TBD – Fri., Aug. 6 at 11 p.m.

- Gold Medal Game – teams TBD – Sat., Aug. 7 at 6 a.m.

Basketball (5x5)

- Men’s Prelim Group A – France vs. USA – Sun., July 25 at 8 a.m.

- Women’s Prelim Group B – Nigeria vs. USA – Tues., July 27 at 12:40 a.m.

- Men’s Prelim Group A – USA vs. Iran – Wed., July 28 at 12:40 a.m.

- Women’s Prelim Group B – USA vs. Japan – Fri., July 30 at 12:40 a.m.

- Men’s Prelim Group A – USA vs. CZE – Sat., July 31 at 8 a.m.

- Women’s Prelim Group B – France vs. USA – Mon., Aug. 2 at 12:40 a.m.

- Men’s Semifinal 1 – Teams TBD – Thurs., Aug. 5 at 12:15 a.m.

- Men’s Semifinal 2 – Teams TBD – Thurs., Aug. 5 at 7 a.m.

- Women’s Semifinal 1 – Teams TBD – Fri., Aug. 6 at 12:40 a.m.

- Women’s Semifinal 2 – Teams TBD – Fri., Aug. 6 at 7 a.m.

- Men’s Gold Medal Game – Teams TBD – Fri., Aug. 6 at 10:30 p.m.

- Women’s Bronze Medal Game – Teams TBD – Sat., Aug. 7 at 3 a.m.

- Men’s Bronze Medal Game – Teams TBD – Sat., Aug. 7 at 7 a.m.

- Women’s Gold Medal Game – Teams TBD – Sat., Aug. 7 at 10:30 p.m.

Basketball (3x3)

- Men’s/Women’s Pool Play – Session 3, 4 games – Sat., July 24 at 4:30 a.m.

- Women’s Tournament Group A – USA vs. France – 4:55 a.m.

- Men’s/Women’s Pool Play – Session 4, 4 games – Sat., July 24 at 8 a.m.

- Women’s Tournament Group A – USA vs. Mongolia – 8 a.m.

- Men’s/Women’s Pool Play – Session 7, 4 games – Sun., July 25 at 4:30 a.m.

- Women’s Tournament Group A – USA vs. Romania – 4:30 a.m.

- Men’s/Women’s Pool Play – Session 8, 4 games – Sun., July 25 at 8 a.m.

- Women’s Tournament Group A – USA vs. ROC – 8:25 a.m.

- Men’s/Women’s Pool Play – Session 11, 4 games – Mon., July 26 at 4:30 a.m.

- Women’s Tournament Group A – USA vs. Italy – 4:55 a.m.

- Men’s/Women’s Pool Play – Session 12, 4 games – Mon., July 26 at 8 a.m.

- Women’s Tournament Group A – USA vs. China – 8 a.m.

- Men’s/Women’s Pool Play – Session 13, 4 games – 12:30 a.m.

- Women’s Tournament Group A – USA vs. Japan – 12:30 a.m.

- Men’s/Women’s Semifinals – 4 games – Wed., July 28 at 4 a.m.

- Men’s/Women’s Gold & Bronze Medal Games – Wed., July 28 at 7:45 a.m.

Beach Volleyball

- Women’s Prelims – USA vs. CHN – Sat., July 24 at 8 p.m.

- Men’s Prelims – USA vs. ITA – Sun., July 25 at 9 a.m.

- Women’s Prelims – USA vs. LAT – Sun., July 25 at 8 p.m.

- Women’s Prelims – USA vs. ESP – Mon., July 26 at 8 p.m.

- Men’s Prelims –USA vs. BRA – Mon, July 26 at 11 p.m.

- Men’s Prelims – USA vs. SUI – Tues., July 27 at 8 p.m.

- Women’s Prelims – USA vs. KEN – Wed., July 28 at 8 p.m.

- Men’s Prelims – USA vs. ARG – Wed., July 28 at 10 p.m.

- Women’s Prelims – USA vs. NED – Thurs., July 29 at 8 p.m.

- Men’s Prelims – USA vs. QAT – Fri., July 30 at 9 a.m.

- Women’s Prelims – USA vs. BRA – Fri., July 30 at 8 p.m.

- Men’s/Women’s Semis Match 1 – Teams TBD – Wed., Aug. 4 at 8 p.m.

- Men’s/Women’s Semis Match 2 – Teams TBD – Wed., Aug. 4 at 9 p.m.

- Men’s/Women’s Semis Match 3 – Teams TBD – Thurs., Aug. 5 at 8 a.m.

- Men’s/Women’s Semis Match 4 – Teams TBD – Thur., Aug. 5 at 9 a.m.

- Women’s Bronze Medal Match – Teams TBD – Thurs., Aug. 5 at 9 p.m.

- Women’s Gold Medal Match – Teams TBD – Thurs., Aug. 5 at 10:30 p.m.

- Men’s Bronze Medal Match – Teams TBD – Fri., Aug. 6 at 9 p.m.

- Men’s Gold Medal Match – Teams TBD – Fri., Aug. 6 at 10:30 p.m.

Boxing

- Various Rounds – Mon., Aug. 2 at 10 p.m.

- Semifinals—Men’s Heavy (200 lbs) 11:18 p.m.

- Gold Medal Bout – Women’s Feather (125 lbs) – 12:05 a.m.

- Various Rounds – Tues., Aug. 3 at 4 a.m.

- Semifinals—Men’s Feather (125 lbs) – 5:03 a.m.

- Semifinals – Men’s Heavy (200 lbs) – 5:50 a.m.

- Gold Medal Bout – Men’s Welter (152 lbs) – 6:05 a.m.

- Medal Rounds – Wed., Aug. 4 at 1 a.m.

- Semifinals—Women’s Fly (112 lbs) – 1 a.m.

- Semifinals—Women’s Fly (112 lbs) – 1:15 a.m.

- Semifinals—Women’s Welter (152 lbs) – 1:30 a.m.

- Semifinals—Women’s Welter (152 lbs) – 1:48 a.m.

- Semifinals – Men’s Super Heavy (+200 lbs) – 2:03 a.m.

- Semifinals – Men’s Super Heavy (+200 lbs) – 2:18 a.m.

- Gold Medal Bout – Men’s Light Heavy (178 lbs) – 2:35 a.m.

- Medal Rounds – Thurs., Aug. 5 at 1 a.m.

- Semifinals – Women’s Light (132 lbs) – 1 a.m.

- Semifinals – Women’s Light (132 lbs) – 1:15 a.m.

- Semifinals – Men’s Fly (114 lbs) – 1:30 a.m.

- Semifinals – Men’s Fly (114 lbs) – 1:48 a.m.

- Semifinals – Men’s Middle (165 lbs) – 2:03 a.m.

- Semifinals – Men’s Middle (165 lbs) – 2:18 a.m.

- Gold Medal Bout – Men’s Feather (125 lbs) – 2:35 a.m.

- Medal Rounds – Fri., Aug. 6 at 1 a.m.

- Semifinal – Women’s Middle (165 lbs) – 1 a.m.

- Semifinal – Women’s Middle (165 lbs) – 1:15 a.m.

- Semifinal – Men’s Light (138 lbs) – 1:32 a.m.

- Semifinal – Men’s Light (138 lbs) – 1:47 a.m.

- Gold Medal Bout – Men’s Heavy (200 lbs) – 2:05 a.m.

- Gold Medal Bouts – Sat., Aug. 7 at 1 a.m.

- Men’s Fly (114 lbs) – 1 a.m.

- Women’s Fly (112 lbs) – 1:15 a.m.

- Men’s Middle (165 lbs) – 1:45 a.m.

- Women’s Welter (152 lbs) – 2:15 a.m.

- Gold Medal Bouts – Sun., Aug. 8 at 1 a.m.

- Women’s Light (132 lbs) – 1 a.m.

- Men’s Light (138 lbs) – 1:15 a.m.

- Women’s Middle (165 lbs) – 1:45 a.m.

- Men’s Super Heavy (+200 lbs) – 2:15 a.m.

Canoe/Kayak

- Semis and Finals—Men’s C-1 – Mon., July 26 at 1 a.m.

- Semis and Finals – Women’s K-1 – Tues., July 27 at 1 a.m.

- Semis and Finals – Women’s C-1 – Thurs., July 29 at 1 a.m.

- Semis and Finals – Men’s K-1 – Fri., July 30 at 1 a.m.

- Semis and Finals – Women’s K-1, Men’s C-2, Men’s K-1, Men’s K-2, Women’s K-2 – Tues., Aug. 3 at 8:30 p.m.

- Semis and Finals – Men’s K-1, Women’s C-1, Women’s K-1, Men’s K-2 – Wed., Aug. 4 at 8:30 p.m.

- Semis and Finals – Women’s C-2, Men’s C-1, Women’s K-4, Men’s K-4 – Fri., Aug. 6 at 8:30 p.m.

Cycling

- Road Race – Men’s Event – Fri., July 23 at 10 p.m.

- Road Race – Women’s Event – Sun., July 25 at midnight

- Cross-Country – Men’s Event – Mon., July 26 at 2 a.m.

- Cross-Country – Women’s Event – Tues, July 27 at 2 a.m.

- Time Trial – Women’s Event – Tues., July 27 at 10:30 p.m.

- Time Trial – Men’s Event – Wed., July 28 at 1 a.m.

- BMX Racing – Men’s & Women’s semis & finals – Thurs., July 29 at 9 p.m.

- BMX Freestyle Park – Men’s & Women’s finals – Sat., July 31 at 9:10 p.m.

- Women’s Team Sprint – finals – Mon., Aug. 2 at 2:30 a.m.

- Women’s Team Pursuit – finals – Tues., Aug. 3 at 2:30 a.m.

- Men’s Team Pursuit – finals – Wed., Aug. 4 at 2:30 a.m.

- Women’s Keirin – finals – Thurs., Aug. 5 at 2:30 a.m.

- Women’s Madison – finals – Fri., Aug. 6 at 2:30 a.m.

- Men’s Madison – finals – Sat., Aug. 7 at 2:30 a.m.

- Women’s Omnium – finals – Sat., Aug. 7 at 9 p.m.

Diving

- Women’s Synchro 3M Springboard – finals – Sun., July 25 at 2 a.m.

- Men’s Synchro 10M Platform – final – Mon., July 26 at 2 a.m.

- Women’s Synchro 10M Platform – final – Tues., July 27 at 2 a.m.

- Men’s Synchro 3M Springboard – finals – Wed., July 28 at 2 a.m.

- Women’s 3M Springboard – finals – Sun., Aug. 1 at 2 a.m.

- Men’s 3M Springboard – finals – Tues., Aug. 3 at 2 a.m.

- Women’s 10M Platform – finals – Thurs., Aug. 5 at 2 a.m.

- Men’s 10M Platform – finals – Sat., Aug. 7 at 2 a.m.

Equestrian

- Jumping Individual – finals – Wed., Aug. 4 at 6 a.m.

- Jump Team – finals – Sat., Aug. 7 at 6 a.m.

Fencing

- Men’s Sabre, Women’s Epee (indiv.) – semis and finals – Sat., July 24 at 5 a.m.

- Men’s Epee, Women’s Foil (indiv.) – semis and finals – Sun., July 25 at 5 a.m.

- Men’s Foil, Women’s Sabre (indiv.) – semis and finals – Mon., July 26 at 5 a.m.

- Women’s Team Epee – medal matches – Tues. July 27 at 5:30 a.m.

- Men’s Team Sabre – medal matches – Wed., Tues. July 28 at 5:30 a.m.

- Women’s Team Foil – medal matches – Thurs., July 29 at 5:30 a.m.

- Men’s Team Epee – medal matches – Fri., July 30 at 5:30 a.m.

- Women’s Team Sabre – medal matches – Sat., July 31 at 5:30 a.m.

- Men’s Team Foil – medal matches – Sun., Aug. 1 at 5:30 a.m.

Field Hockey

- Men’s bronze medal game – teams TBD – Wed., Aug. 4 at 9:30 p.m.

- Men’s gold medal game – teams TBD – Thurs., Aug. 5 at 6 a.m.

- Women’s bronze medal game – teams TBD – Thurs. Aug. 5 at 9:30 p.m.

- Women’s gold medal game – teams TBD – Fri., Aug. 6 at 6 a.m.

Golf

- Men’s – Round 1 – Wed., July 28 at 6:30 p.m.

- Men’s – Round 2 – Thurs., July 29 at 6:30 p.m.

- Men’s—Round 3 – Fri., July 30 at 6:30 p.m.

- Men’s – Final Round – Sat., July 31 at 6:30 p.m.

- Women’s – Round 1 – Tues. Aug. 3 at 6:30 p.m.

- Women’s—Round 2 – Wed., Aug. 4 at 6:30 p.m.

- Women’s—Round 3 – Thurs., Aug. 5 at 6:30 p.m.

- Women’s – Final Round – Fri., Aug. 6 at 6:30 p.m.

Gymnastics

- Men’s Team – Final – Mon., July 26 at 6 a.m.

- Women’s Team – Final – Tues., July 27 at 6:45 a.m.

- Men’s Individual – All-Around finals – Wed., July 28 at 6:15 a.m.

- Women’s Individual – All-Around finals – Thurs., July 29 at 6:50 a.m.

- Mens/Women’s Individual – Event finals (men’s floor/pommel & women’s vault/bars) – Sun., Aug. 1 at 4 a.m.

- Mens/Women’s Individual – Event finals (men’s rings/vault & women’s floor) – Mon., Aug. 2 at 4 a.m.

Mens/Women’s Individual – Event finals (men’s P. bars/high bar & women’s beam) – Tues., Aug. 3 at 4 a.m.

Handball

- Men’s Semifinals – Teams TBD – Thurs., Aug. 5 at 4 a.m.

- Men’s Semifinals – Teams TBD – Thurs., Aug. 5 at 8 a.m.

- Women’s Semifinals – Teams TBD – Fri., Aug. 6 at 4 a.m.

- Women’s Semifinals – Teams TBD – Fri., Aug. 6 at 8 a.m.

- Men’s Bronze Medal Game – Teams TBD – Sat., Aug. 7 at 4 a.m.

- Men’s Gold Medal Game – Teams TBD – Sat., Aug. 7 at 8 a.m.

- Women’s Bronze Medal Game – Teams TBD – Sat., Aug. 7 at 10 p.m.

- Women’s Gold Medal Game – Teams TBD – Sun., Aug. 8 at 2 a.m.

Judo

- Men’s 132lbs – gold medal match – Sat., July 24 at 4 a.m.

- Women’s 106lbs – gold medal match – Sat., July 24 at 4 a.m.

- Men’s 145lbs – gold medal match – Sun., July 25 at 4 a.m.

- Women’s 114lbs – gold medal match – Sun., July 25 at 4 a.m.

- Men’s 161lbs – gold medal match – Mon., July 26 at 4 a.m.

- Women’s 161lbs – gold medal match – Mon., July 26 at 4 a.m.

- Women’s 125lbs – gold medal match – Mon., July 26 at 4 a.m.

- Men’s 178lbs – gold medal match – Tues., July 27 at 4 a.m.

- Women’s 139lbs – gold medal match – Tues., July 27 at 4 a.m.

- Men’s 198lbs – gold medal match – Wed., July 28 at 4 a.m.

- Women’s 154lbs – gold medal match – Wed., July 28 at 4 a.m.

- Men’s 220lbs – gold medal match – Thurs., July 29 at 4 a.m.

- Women’s 172lbs – gold medal match – Thurs., July 29 at 4 a.m.

- Men’s +220lbs – gold medal match – Fri., July 30 at 4 a.m.

- Women’s +172lbs – gold medal match – Fri., July 30 at 4 a.m.

- Mixed Team – finals – Sat., July 31 at 4 a.m.

Karate

- Women’s Kata – gold medal bout – Thurs., Aug. 5 at 6:50 a.m.

- Men’s 147lbs – gold medal bout – Thurs., Aug. 5 at 7:40 a.m.

- Women’s 121lbs – gold medal bout – Thurs., Aug. 5 at 7:50 a.m.

- Men’s Kata – gold medal bout – Fri., Aug. 6 at 6:50 a.m.

- Women’s 134lbs – gold medal bout – Fri., Aug. 6 at 7:40 a.m.

- Men’s 165lbs – gold medal bout – Fri., Aug. 6 at 7:50 a.m.

- Women’s +134lbs – gold medal bout – Sat., Aug. 7 at 6:55 a.m.

- Men’s +165lbs – gold medal bout – Sat., Aug. 7 at 7:05 a.m.

Modern Pentathlon

- Men’s/Women’s – Fencing – Thurs., Aug. 5, midnight

- Women’s – swim, fencing, riding – Fri., Aug. 6 at 1:30 a.m.

- Men’s – swim, fencing, riding – Sat., Aug. 7 at 1:30 a.m.

- Women’s – Laser-Run Combined – Fri., Aug. 6 at 6:30 a.m.

- Men’s – Laser-Run Combined – Sat., Aug. 7 at 6:30 a.m.

Rhythmic Gymnastics

- Individual All-Around – hoop, ball, clubs, & ribbon finals – Sat., Aug. 7 at 2:20 a.m.

- Group All-Around – finals – Sat., Aug. 7 at 10 p.m.

Rowing

- Men’s/Women’s Quads/Doubles – finals – Mon., July 26 at 7:30 p.m.

- Men’s/Women’s Four/Double – finals – Tues., July 27 at 7:30 p.m.

- Men’s/Women’s Pair/Lwt. Double – finals – Wed., July 28 at 7:30 p.m.

- Men’s/Women’s Eight/Single – finals – Thurs., July 29 at 8 p.m.

Rugby

- Men’s Tournament – semifinals – Tues., July 27 at 8 p.m.

- Men’s Tournament – medal matches – Wed., July 28 at 3:30 a.m.

- Women’s Tournament – semifinals – Fri., July 30 at 8 p.m.

- Women’s Tournament – medal matches – Sat., July 31 at 3:30 a.m.

Sailing

- Women’s Windsurfer – medal race – Fri., July 30 at 1:33 a.m.

- Men’s Windsurfer – medal race – Fri., July 30 at 2:33 a.m.

- Men’s Laser – medal race – Sat., July 31 at 1:33 a.m.

- Women’s Laser Radial – medal race – Sat., July 31 at 2:33 a.m.

- Women’s 49er FX – medal race – Sun., Aug. 1 at 1:33 a.m.

- Men’s Finn – medal race – Tues., Aug. 3 at 1:33 a.m.

- Mixed Nacra – medal race – Tues., Aug. 3 at 2:33 a.m.

- Men’s 470 – medal race – Wed., Aug. 4 at 1:33 a.m.

- Women’s 470 – medal race – Wed., Aug. 4 at 2:33 a.m.

Shooting

- Women’s Air Rifle – finals – Fri., July 23 at 9:45 p.m.

- Men’s Air Pistol – finals – Sat., July 24 at 2:30 a.m.

- Women’s Air Pistol – finals – Sat., July 24 at 10:15 p.m.

- Men’s Air Rifle – finals – Sun., July 25 at 2:30 a.m.

- Men’s & Women’s Skeet – finals – Mon., July 26 at 1:50 a.m.

- Mixed Team Air Pistol – finals – Mon., July 26 at 10 p.m.

- Mixed team Air Rifle – finals – Tues., July 27 at 2:15 a.m.

- Women’s & Men’s Trap – finals – Thurs., July 29 at 1:30 a.m.

- Women’s Sport Pistol – finals – Fri., July 30 at 1 a.m.

- Mixed Team Trap – finals – Sat., July 31 at 12:30 a.m.

- Men’s Rapid Fire Pistol – finals – Mon., 1:30 a.m.

Skateboarding

- Men’s Street – medal runs – Sat., July 24 at 11:25 p.m.

- Women’s Street – medal runs – Sun., July 25 at 11:25 p.m.

- Women’s Park – medal runs – Tues., Aug. 3 at 11:30 p.m.

- Men’s Park – medal runs – Wed., Aug. 4 at 11:30 p.m.

Soccer

- Women’s Group Stage – USA vs. New Zealand – Sat., July 24 at 7:30 a.m.

- Women’s Group Stage – USA vs. Australia – Tues., July 27 at 4 a.m.

- Women’s Semifinals – Teams TBD – Mon., Aug. 2 at 7 a.m.

- Men’s Semifinals – Teams TBD – Tues., Aug. 3 at 4 a.m.

- Women’s Bronze Medal Match – Teams TBD – Thurs., Aug. 5 at 4 a.m.

- Women’s Gold Medal Match – Team TBD – Thurs., Aug. 5 at 10 p.m.

- Men’s Bronze Medal Match – Teams TBD – Fri., Aug. 6 at 7 a.m.

- Men’s Gold Medal Match – Teams TBD – Sat., Aug. 7 at 7:30 a.m.

Softball

- Opening Round – USA vs. Mexico – Sat., July 24 at 1:30 a.m.

- Opening Round – USA vs. Australia – Sat., July 24 at 9 p.m.

- Opening Round – USA vs. Japan – Sun., July 25 at 9 p.m.

- Bronze Medal Game – Teams TBD – Tues., July 27 at midnight

- Gold Medal Game – Teams TBD – Tues., July 27 at 7 a.m.

Sports Climbing

- Men’s Combined – finals – Thurs., Aug. 5 at 4:30 a.m.

- Women’s Combined – finals – Fri., Aug. 6 at 4:30 a.m.

Surfing

- Men’s – Semifinals – Mon., July 26 at 10:45 p.m.

- Women’s – Semifinals – Tues., July 27 at midnight

- Men’s & Women’s – bronze medal matches – Tues., July 27 at 7 p.m.

- Men’s & Women’s – gold medal matches – Tues., July 27 at 8:30 p.m.

Swimming

- Day 2 – men’s & women’s finals (various events) – Sat., July 24 at 9:30 p.m.

- Day 3 – men’s & women’s finals (various events) – Sun., July 25 at 9:30 p.m.

- Day 4 – men’s & women’s finals (various events) – Mon., July 26 at 9:30 p.m.

- Day 5 – men’s & women’s finals (various events) – Tues., July 27 at 9:30 p.m.

- Day 6 – men’s & women’s finals (various events) – Wed., July 28 at 9:30 p.m.

- Day 7 – men’s & women’s finals (various events) – Thurs., July 29 at 9:30 p.m.

- Day 8 – men’s & women’s finals (various events) – Fri., July 30 at 9:30 p.m.

- Day 9 – men’s & women’s finals (various events) – Sat., July 31 at 9:30 p.m.

- Women’s Open Water 10K – finals – Tues., Aug. 3 at 5:30 p.m.

- Men’s Open Water 10K – finals – Wed., Aug. 4 at 5:30 p.m.

Table Tennis

- Mixed Doubles – bronze/gold medal match – Mon., July 26 at 7 a.m.

- Women’s Singles – semifinals – Wed., July 28 at 10 p.m.

- Men’s Singles – semifinals – Thurs., July 29 at 2 a.m.

- Women’s Singles – bronze/gold medal matches – Thurs., July 29 at 7 a.m.

- Men’s Singles – bronze/gold medal matches – Fri., July 30 at 7 a.m.

- Women’s Team – semifinals – Tues., Aug. 3 at 6:30 a.m.

- Women’s Team – semifinals – Tues., Aug. 3 at 9 p.m.

- Men’s Team – semifinals – Wed., Aug. 4 at 1:30 a.m.

- Men’s Team – semifinals – Wed., Aug. 4 at 6:30 a.m.

- Women’s Team – bronze medal match – Wed., Aug 4 at 10 p.m.

- Women’s Team – gold medal match – Thurs., Aug. 5 at 6:30 a.m.

- Men’s Team – bronze medal match – Thurs., Aug 5 at 10 p.m.

- Men’s Team – gold medal match – Fri., Aug. 6 at 6:30 a.m.

Taekwondo

- Men’s/Women’s – medal matches – Sat., July 24 at 6 a.m.

- Men’s/Women’s – medal matches – Sun., July 25 at 6 a.m.

- Men’s/Women’s – medal matches – Mon, July 26 at 6 a.m.

- Men’s/Women’s – medal matches – Tues., July 26 at 6 a.m.

Tennis

- Men’s Singles – bronze medal match – Fri., July 30 at 11 p.m.

- Women’s Doubles – bronze medal match – Fri., July 30 at 11 p.m.

- Women’s Singles – bronze medal match – Sat., July 31 at 2 a.m.

- Mixed Doubles – bronze medal match – Sat., July 31 at 3 a.m.

- Women’s Singles – gold medal match – Sat., July 31 at 5 a.m.

- Men’s Singles – gold medal match – Sat., July 31 at 11 p.m.

- Women’s Doubles – gold medal match – Sun., Aug. 1 at 2 a.m.

- Mixed Doubles – gold medal match – Sun., Aug. 1 at 5 a.m.

Trampoline

- Women’s Event – qualification and finals – Fri., July 30 at midnight

- Men’s Event – qualification and finals – Sat., July 31 at midnight

Triathlon

- Men’s Event – Sun., July 25 at 5:30 p.m.

- Women’s Event – Mon., July 26 at 5:30 p.m.

- Team Mixed Relay – Fri., July 30 at 6:30 p.m.

Volleyball

- Men’s Pool B – USA vs. France – Sat., July 24 at 8:45 a.m.

- Women’s Pool B – USA vs. Argentina – Sat., July 24 at 10:05 p.m.

- Men’s Pool B – USA vs. ROC – Sun., 25 at 10:05 p.m.

- Women’s Pool B – USA vs. China – Mon., July 26 at 10:05 p.m.

- Men’s Pool B – USA vs. Tunisia – Tues., July 27 at 10:05 p.m.

- Women’s Pool B – USA vs. Turkey – Thurs., July 29 at 8:45 a.m.

- Men’s Pool B – USA vs. Brazil – Thurs., July 29 at 10:05 p.m.

- Women’s Pool B – USA vs. ROC – Fri., July 30 at 10:05 p.m.

- Men’s Pool B – USA vs. Argentina – Sun., Aug. 1 at 8:45 a.m.

- Women’s Pool B – USA vs. Italy – Sun., Aug. 1 at 10:05 p.m.

- Men’s Bronze Medal Match – Teams TBD – Sat., Aug. 7 at 12:30 a.m.

- Men’s Gold Medal Match – Teams TBD – Sat., Aug. 7 at 8:15 a.m.

- Women’s Bronze Medal Match – Teams TBD – Sat., Aug. 7 at 8 p.m.

- Women’s Gold Medal Match – Teams TBD – Sun., Aug. 8 at 12:30 a.m.

Water Polo

- Women’s Prelims – USA vs. Japan – Sat., July 24 at 1 a.m.

- Men’s Prelims – USA vs. Japan – Sun., July 25 at 1:10 a.m.

- Women’s Prelims – USA vs. China – Mon., July 26 at 1 a.m.

- Men’s Prelims – USA vs. RSA – Mon., July 26 at 9 p.m.

- Women’s Prelims – USA vs. Hungary – Wed., July 28 at 1 a.m.

- Men’s Prelims – USA vs. Italy – Thurs., July 29 at 1:10 a.m.

- Women’s Prelims – USA vs. ROC – Fri., July 30 at 2:30 a.m.

- Men’s Prelims – USA vs. Greece – Sun., Aug. 1 at 10:30 p.m.

- Women’s Bronze Medal Game – Teams TBD – Sat., Aug. 7 at 12:40 a.m.

- Women’s Gold Medal Game – Teams TBD – Sat., Aug. 7 at 3:30 a.m.

- Men’s Bronze Medal Game – Teams TBD – Sun., Aug. 8 at 12:40 a.m.

- Men’s Gold Medal Game – Teams TBD – Sun., Aug. 8 at 3:30 a.m.

Track and Field

- Session 3 – Men’s 10K finals – Fri., July 30 at 7:30 p.m.

- Session 5 – Men’s Discus Throw finals – Sat., July 31 at 7:15 a.m.

- Session 5 – Mixed 4x400m relay finals – Sat., July 31 at 8:35 a.m.

- Session 5 – Women’s 100m finals – Sat., July 31 at 8:50 a.m.

- Session 6 – Women’s Shot Put finals – Sat., July 31 at 9:35 p.m.

- Session 7 – Men’s High Jump finals – Sun., Aug. 1 at 6:10 a.m.

- Session 7 – Women’s Triple Jump finals – Sun., Aug. 1 at 7:20 a.m.

- Session 7 – Men’s 100m finals – Sun., Aug. 1 at 8:50 a.m.

- Session 8 – Men’s long jump finals – Sun., Aug. 1 at 9:20 p.m.

- Session 8 – Women’s 100m hurdles – Sun., Aug. 1 at 10:50 p.m.

- Session 9 – Women’s Discus Throw finals – Mon, Aug. 2 at 7 a.m.

- Session 9 – Men’s 3K steeplechase finals—Mon, Aug. 2 at 8:15 a.m.

- Session 9 – Women’s 5K finals—Mon, Aug. 2 at 8:40 a.m.

- Session 10 – Women’s Long Jump finals—Mon, Aug. 2 at 9:50 p.m.

- Session 10 – Men’s 400m hurdles finals – Mon, Aug. 2 at 11:20 p.m.

- Session 11 – Men’s pole vault finals – Tues., Aug. 3 at 6:20 a.m.

- Session 11 – Women’s hammer throw finals—Tues., Aug. 3 at 7:35 a.m.

- Session 11 – Women’s 800m finals—Tues., Aug. 3 at 8:25 a.m.

- Session 11 – Women’s 200m finals—Tues., Aug. 3 at 8:50 a.m.

- Session 12 – Women’s 400m hurdles finals—Tues., Aug. 3 at 10:30 p.m.

- Session 13 – Women’s 3K steeplechase finals – Wed., Aug. 4 at 7 a.m.

- Session 13 – Men’s hammer throw finals—Wed., Aug. 4 at 7:15 a.m.

- Session 13 – Men’s 800m finals—Wed., Aug. 4 at 8:05 a.m.

- Session 13 – Men’s 200m finals—Wed., Aug. 4 at 8:55 a.m.

- Session 14 – Men’s triple jump finals—Wed., Aug. 4 at 10 p.m.

- Session 14 – Men’s shot put finals—Wed., Aug. 4 at 10:05 p.m.

- Session 14 – Men’s 110m hurdles finals—Wed., Aug. 4 at 10:55 p.m.

- Men’s 20km Race Walk – Thurs., Aug. 5 at 3:30 a.m.

- Session 15 – Women’s pole vault finals—Thurs., Aug. 5 at 6:20 a.m.

- Session 15 – Men’s 400m finals—Thurs., Aug. 5 at 8 a.m.

- Men’s 50km Race Walk—Thurs., Aug. 5 at 4:30 p.m.

- Women’s 20km Race Walk – Fri., Aug. 6 at 3:30 a.m.

- Session 17 – Women’s javelin throw—Fri., Aug. 6 at 7:50 a.m.

- Session 17 – Men’s 5K – Fri., Aug. 6 at 8 a.m.

- Session 17 – Women’s 400m—Fri., Aug. 6 at 8:35 a.m.

- Session 17 – Women’s 1500m—Fri., Aug. 6 at 8:50 a.m.

- Session 17 – Women’s 4x100m relay—Fri., Aug. 6 at 9:30 a.m.

- Session 17 – Men’s 4x100m relay—Fri., Aug. 6 at 9:50 a.m.

- Women’s Marathon—Fri., Aug. 6 at 6 p.m.

- Session 19 – Women’s high jump finals – Sat., Aug. 7 at 6:35 a.m.

- Session 19 – Women’s 10K finals—Sat., Aug. 7 at 6:45 a.m.

- Session 19 – Men’s javelin throw finals—Sat., Aug. 7 at 7 a.m.

- Session 19 – Men’s 1500m finals—Sat., Aug. 7 at 7:40 a.m.

- Session 19 – Women’s 4x400m relay finals—Sat., Aug. 7 at 8:30 a.m.

- Session 19 – Men’s 4x400m relay finals—Sat., Aug. 7 at 8:50 a.m.

- Men’s Marathon—Sat., Aug. 7 at 6 p.m.

Wrestling

- Medal matches – various weight classes – Mon., Aug. 2 at 5:15 a.m.

- Medal matches – various weight classes – Tues., Aug. 3 at 5:15 a.m.

- Medal matches – various weight classes – Wed., Aug. 4 at 5:15 a.m.

- Medal matches – various weightclasses – Thurs., Aug. 5 at 5:15 a.m.

- Medal matches – various weightclasses – Fri., Aug. 6 at 5:15 a.m.

- Medal matches – various weightclasses – Sat., Aug. 7 at 5:45 a.m.

Cara Cooper is a sports writer for the Martinsville Bulletin. She can be reached at cara.cooper@martinsvillebulletin.com

Cara Cooper is a sports writer for the Martinsville Bulletin. She can be reached at cara.cooper@martinsvillebulletin.com

Get the latest in your inbox!

* I understand and agree that registration on or use of this site constitutes agreement to its user agreement and privacy policy.

Related to this story

Most Popular

Get up-to-the-minute news sent straight to your device.

Topics

Breaking News

News Alert